انتخاب فرش با اندازه مناسب برای منزل خود

انتخاب فرش با اندازه مناسب برای منزل خود یکی از مهم‌ترین عوامل زیبایی و راحتی فضای خانه است. فرش های بزرگتر از اندازه‌ اتاق ممکن است باعث شوند که فضا کوچکتر و تاریکتر به نظر برسد. فرش های کوچکتر از اندازه‌ اتاق ممکن است باعث شوند که فضا خالی و نامتناسب به نظر برسد. بنابراین، باید به نسبت های فضای خود توجه کنید. یک راه ساده برای اندازه گیری فضای مورد نظر برای فرش این است که با نوارچسبان یا طناب، محدوده ی مورد نظر را روی زمین علامت بزنید و سپس اندازه گیری کنید. به عنوان یک قانون کلی، حداقل ۱۵ تا ۲۰ سانتیمتر فضای خالی بین لبه های فرش و دیوار را حفظ کنید.

انتخاب فرش بر اساس مکان قرارگیری

خیلی از ما به خاطر ندانستن اصول چیدمان فرش و نحوه پهن کردن بر این باوریم که همیشه باید کل فضای خانه خود را از فرش پر کنیم، در حال که این موضوع کاملاً  اشتباه است و اینکه شما در کجا و کدام قسمت منزل خود نیاز است که از فرش استفاده کنید، به خودی خود از اهمیت بالایی برخوردار است.

در ادامه بیشتر به این موضوع پی خواهید برد که گاهی نیاز است شما قسمتی از منزل را کامل فرش کنید، گاهی فقط قسمتی و در بعضی از مکان ها اصلاً نیازی به استفاده از فرش ندارید تا بتوانید زیبایی و جذابیت را به خانه خود ببخشید.

قبل از آنکه بخواهیم نکات بعدی را برای شما بیان کنیم لازم است که شما تفکرات و ذهنیت های قدیمی خود را از نحوه پهن کردن فرش کنار گذاشته و با توجه به اصول پیش بروید، البته به این نکته نیز دقت کنید که ما تمام این موارد را برای زیباتر شدن دکوراسیون شما بیان می کنیم و این موضوع متناسب با سلایق افراد مختلف می تواند متفاوت باشد.


رنگ و طرح فرش را با محیط خود تطابق دهید

انتخاب  رنگ فرش‌ها می‌تواند بر کل دکوراسیون داخلی و سبک آن تاثیر گذار باشد.  بنایراین اگر هنوز اقدام به خرید وسایل جانبی فرش ننموده اید و یا تصمیم به  تهیه جهیزیه دارید، سعی کنید انواع حالت های مختلف رنگ فرش را از اینترنت  جستجو و با توجه به علاقه خود یکی را انتخاب نمایید. اما اگر لوازم  دکوراسیون منزل کامل است بهتر است انتخاب رنگ فرش متناسب با رنگ مبلمان،  پرده، کوسن، رنگ چوب، وسایل و اکسسوری ها (آباژور، تابلو فرش و...)صورت  گیرد.

به طور کلی الگو و طرح فرش بایستی با سبک به کار رفته در طراحی  دکوراسیون داخلی،متناسب باشد. با توجه به اینکه سبک غالب در اکثر  دکوراسیون ها کلاسیک، مدرن و یا تلفیقی از هر دو مورد است؛ برای طراحی  دکوراسیون با تنوع رنگ و مدل روبرو هستیم و با اندکی صبر می توان انتخاب  درستی داشت.

نحوه قرارگیری مبل و صندلی برروی فرش، نکته‌ای که باید به آن توجه داشت

  1. الزاما فرش نباید تمام فضای شما را پر کند و از طرفی هم نباید برای محیط شما کوچک باشد.
  2. اگر از 2 یا چند فرش استفاده می کنید تمامی فرش ها را از یک جهت خواب پهن کنید.
  3. ابعاد فرش را متناسب با فضای منزلتان انتخاب کنید.
  4. فرش را به دیوار نچسبانید و حداقل 50 سانت از دیوار فاصله دهید.

روش استفاده از فرش دستباف قدیمی در دکوراسیون

اگر به داشتن فرش‌های اصیل و تزیین با آن‌ها علاقه‌مندید، به کمی خلاقیت نیاز دارید تا بخش‌‌های مختلف را با فرش‌های دستباف بیارایید و از نتیجه تزئین با دستبافته‌های ایرانی خود، لذت ببرید.

فرش دستباف ایرانی که دارای سبک‌های گوناگون است، یکی از جمله مهم‌ترین وسایل کاربردی و تریینی است که هویت دکوراسیون را می‌سازد و هر فضای دکوراتیوی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. فرش دستباف در هر سبکی که باشد، این قابلیت را دارد که در تزیین خانه و دیگر فضاهای مورد نظرتان، یکنواختی و یا مرکز توجه ایجاد کند. گرچه برقراری ارتباط و هماهنگی بین فضاها، از طریق سبک، کلیت منسجمی به دکوراسیون شما می‌بخشد، ولی فرش‌های ایرانی در هر سبک یا منطقه‌ای که طراحی شده باشند، معمولاً دارای پالت رنگ ویژه‌ای هستند و می‌توانند به عنوان الگویی برای برجسته کردن و یا ایجاد یکنواختی، در رنگ و طراحی خانه به کار روند. اگر مایل هستید دکوراسیون یکنواختی داشته باشید، استفاده از سبک و رنگ‌های یکسان، چالش کمتری برایتان خواهد داشت. از سوی دیگر، سبک‌ها و پالت‌های رنگی متفاوت، شخصیت و هیجان خاصی به فضاهایتان می‌بخشد و این ممکن است همان چیزی باشد که انتظارش را دارید. به طور کلی افزودن فرش‌های پر نقش و نگار به فضاهایی که دارای تزئینات کمی در مبلمان و دیوار‌ها هستند و استفاده از فرش‌های ساده‌تر برای فضاهایی با چیدمان شلوغتر، انتخاب خوبی است.