گره زدن ریشه‌‌های فرش:

اولین روشی که برای محافظت از ریشه فرش ارائه می شود، گره زدن ریشه ها است. بعد از خرید فرش می توانید با این روش از خرابی ریشه‌ها جلوگیری کنید.


استفاده از کاور ریشه فرش:

بهترین روش معرفی شده در نگهداری ریشه فرش، استفاده از کاور برای کاور نمودن ریشه فرش است. جنس کاورها مختلف است . بهترین جنس کاور ها نوع توری آن می باشد . تبادل هوا در کاور توری از پوسیدگی ریشه جلوگیری می کند.

البته باید توجه داشت در کنار تمام مزایای این کاورها ، باید هر چندماه یکبار باید آن را تعویض نمود . هنگام خرید در انتخاب جنس کاور دقت نمایید چون برخی از کاور ها از جنس نامرغوب تهیه می شوند و خود باعث آسیب و پوسیدگی ریشه های فرش می شود.لفافه دوزی:

یکی از شیوه‌های قدیمی که برای نگهداری از ریشه فرش از آن استفاده می‌شده، می‌توان به لفافه دوزی اشاره کرد. در این شیوه از نوعی پارچه که جنسی از متقال یا برزنت داشته استفاده می‌کرده‌اند. برای این کار شما باید ریشه‌های فرش را تا بزنید، داخل پارچه در نظر گرفته شده قرار دهید و سپس دو سمت پارچه را به ابتدای بافت متصل کنید. این شیوه به دلیل جنس پارچه استفاده شده باعث می‌شود که هوا رفت و آمد داشته باشد و از آسیب‌های شیمیایی و فیزیکی نیز جلوگیری می‌کند.- توجه داشته باشید:

ساده ترین روشی که مردم برای مراقبت از ریشه‌های فرش انجام می‌دهند استفاده از چسب‌های پهن است. از این روش به این صورت استفاده می‌شود که ریشه های فرش را مرتب کرده و دو طرف ریشه فرش را چسب می‌زنند. انجام این روش با اینکه بسیار ساده است و از آلودگی ریشه فرش جلوگیری می‌کند، اما باعث آسیب رسیدن به ریشه فرش می‌شود و ممکن است هنگام تعویض چسب ریشه‌های فرش کنده شود.