شستن ریشه فرش در خانه، سخت‌ترین قسمت تمیز کردن فرش است. انجام این کار نیاز به تجربه و شناخت کافی الیاف فرش و مواد شوینده مناسب دارد. حتی در مواردی پس از شستن فرش در خانه با شامپو فرش نیز ممکن است ریشه ‌ها رنگ بگیرند و یا زرد شوند. هنگامی که ریشه‌های فرش شسته و سفید ‌شوند تمیزی، زیبایی و جلوه فرش دوچندان می‌شود. به همین دلیل حساسیت زیادی برای شستن ریشه‌های فرش وجود دارد.

با توجه به اینکه ریشه ‌های فرش سفید هستند و به سرعت رنگشان عوض می ‌شود، آشنایی با نحوه شستن ریشه فرش در خانه اهمیت بالایی دارد.

1. نحوه سفید کردن و تمیزکردن ریشه فرش: 

اگر بعد از شستشو و خشک شدن فرش متوجه زرد و کدر شدن ریشه‌ها شدید، قبل از پهن کردن فرش، کار شستشوی ریشه‌ها را انجام دهید. این کار به مراتب راحت‌تر خواهد بود.

شستن ریشه فرش در خانه پس از خشک شدن آن بعضی افراد از مواد سفیدکننده مانند وایتکس برای شستشوی ریشه استفاده می‌کنند. دقت داشته باشید در صورتی که وایتکس با فرش برخورد کند به سرعت به رنگ آن آسیب زده و لکه‌های سفید روی آن ایجاد خواهد کرد. به همین دلیل توصیه می‌شود از مواد سفیدکننده‌ ملایمتری استفاده کنید. پودر صابون حاوی مواد سفیدکننده است و توانایی سفید کردن ریشه‌ها را خواهد داشت. در صورتی که ریشه‌ها بسیار تیره شده باشند و محلول پودر صابون و یا شامپوی فرش نتیجه‌ بخش نباشد. برای شستن ریشه فرش در خانه می توان از پودر لباسشویی نیز استفاده کرد. کمی از پودر را داخل آب ولرم حل کنید سپس با استفاده از دستکش ریشه‌ها را به این محلول آغشته کنید.

2. شستن ریشه فرش در خانه بدون جابجایی آن:

در این شرایط کار شستن ریشه‌ها کمی سخت‌تر خواهد بود. برای انجام این کار بهتر است با قرار دادن چند تکه چوب یا آجر در قسمت‌های انتهایی فرش شیب ملایمی به سمت ریشه‌ها ایجاد نمایید. این کار از برگشت و نفوذ آب به داخل فرش جلوگیری می‌کند. سپس با استفاده از شامپو فرش یا محلول پودر صابون و آب، ریشه‌ها را بشویید. سپس با قراردادن یک ظرف کوچک در زیر ریشه‌ها، آب‌کشی ریشه را انجام دهید.

3. از بین بردن زردی ریشه های فرش به کمک محلول آب و نمک و سرکه:

ابتدا (2 قاشق نمک، 2 قاشق سرکه سفید و نیم لیتر آب) را با یکدیگر ترکیب کنید. سپس یک پارچه یا حوله تمیز را درون محلول فرو ببرید و باقی مانده آب پارچه را بگیرید.پارچه را بر روی ریشه های زرد شده فرش به آرامی بکشید تا زردی ریشه ها به آرامی از بین برود.پس از تمیز کردن ریشه ها با محلول فوق، یک ظرف آب آماده کنید. یک دستمال یا حوله تمیز را درون ظرف آب تمیز فرو ببرید و تا حد امکان، محلول را از ریشه های تمیز شده پاک کنید. ریشه های خیس شده را به کمک یک حوله تمیز، به خوبی خشک کنید. پس از خشک شدن کامل ریشه ها، به کمک جاروبرقی، الیاف را به حالت اولیه بازگردانید.

4. از بین بردن زردی ریشه های فرش به کمک محلول جوش شیرین و سرکه:

در یک ظرف بزرگ، 2 قاشق جوش شیرین را با 2 قاشق سرکه سفید و نیم لیتر آب به خوبی مخلوط کنید.    یک دستمال تمیز را در محلول آماده شده فرو کنید و آب اضافی آن را بگیرید.   دستمال را بر روی ریشه ها به آرامی بکشید.سپس یک دستمال تمیز را درون یک ظرف آب فرو ببرید و با کشیدن بر روی ریشه ها، اضافات محلول را به خوبی از ریشه خارج کنید. پس از خشک شدن کامل ریشه ها، به کمک جاروبرقی، تمام ریشه ها را به حالت اولیه بازگردانید.