هنگامی که در طراحی دکوراسیون داخلی نوبت به انتخاب رنگ و ست کردن مبل با فرش و اجزای مختلف دکوراسیون می شود، با انتخاب های گوناگونی روبرو خواهیم شد که ممکن است گمراه کننده باشد .

اما اگر با اصول هماهنگ سازی مبلمان و وسایل، آشنایی داشته باشید، می توانید یک ست زیبا با هماهنگی کامل ایجاد نمایید.

پنج نکته ست کردن فرش با مبلمان

  1. فرش و مبل یک رنگ بخرید

از ساده ترین راه هایی که شما میتوانید برای ست کردن مبل و فرش به کار بگیرید این است که هر دو را به یک رنگ انتخاب کنید. البته حواستان باشد که این یک رنگی زیادی هم جالب نیست و بهتر است که مبلمان یا فرش یکی از دیگری کمی تیره تر باشد. اگر شما طرفدار فضا های مینیمال وساده هستید این یکی از انتخاب های خوب است که برای تنوع دادن به آن نیز میتوان از سایر وسیله ها مثل آباژور، گلدان و سایر وسایل دکوری را با رنگ های متفاوت استفاده کرد.

2. ست کردن فرش و مبل با رنگ‌های متضاد

فرش‌هایی که دارای دو رنگ یا بیش‌تر هستند، دستتان را برای انتخاب ست کردن فرش با مبل مناسب باز می‌گذارند و شما می‌توانید یکی از رنگ‌های فرشتان را در انتخاب مبل لحاظ کنید. فرش‌ چند رنگ از این لحاظ برتری دارد که رنگ‌های به کار رفته در آن‌ها بسیار متنوع هست. بنابراین، شما با داشتن یکی از آن‌ها دیگر نگران انتخاب مبل با رنگ مناسب نخواهید بود. در واقع، این فرش‌ها هر رنگی را که شما برای مبل‌های خود انتخاب کنید، دارند و به همین خاطر با هر مبلی به خوبی ست می‌شوند. 

3. ست کردن مبل با فرش‌های چند رنگ 

اگر برای تغییر در دکوراسیون خود می‌خواهید ابتدا فرش بخرید، بهتر است فرش‌های چند رنگ بخرید، زیرا از تعداد متنوعی رنگ در الیاف آنها استفاده شده است؛ بنابراین می‌توانید مبلمانتان را با یکی از رنگ‌های موجود در آن ست کنید، فرش‌های چند رنگ با هر مبلی به راحتی ست می‌شوند و خیال شما از جهت انتخاب رنگ مبل راحت می‌گردد.

4. سبک و نوع مبلمان خود را با فرش‌هایتان هماهنگ کنید

یکی دیگر از موارد مهمی که در ست مبل با فرش باید در نظر گرفته شود، هماهنگ بودن سبک بین آنها است. رعایت این مورد هر چند که به نظر کم اهمیت میآید، می‌تواند در ایجاد هماهنگی و ارتباط بین مبل و فرش تاثیرگذاری قابل توجهی خلق کند.

برای هماهنگی طرح و شکل شما در حالت کلی با 4 حالت رو به رو می شوید:

- اول اینکه مبلمان مورد نظر شما طرح یا بافت خاص و معینی دارد. در این حالت شما باید فرش یا موکت خانه را با توجه به طرح مبل ها انتخاب کنید.

 -حالت دوم این است که شما برای مبلمانی که طرح با بافت خاص دارد، اقدام به خرید موکت یا فرش ساده کنید.

-    نوع سوم به این شکل است که مبلمان خانه ساده در نظر گرفته شود، ولی فرش یا موکت­های طرح­دار یا شلوغ انتخاب کنید.

-  گزینه چهارم و آخر این است که هم مبلمان ساده برگزینید و هم فرش و موکت ساده و بدون طرح خریداری کنید.

5. ست کردن مبل با فرش‌های پر نقش و نگار و شلوغ

برخی از فرش های ایرانی دارای نقش و نگار شلوغی هستند و در صورتی که از رنگ مناسب برای مبلمان خود استفاده کنید، نه تنها دکوراسیون جذابی نخواهید داشت، بلکه زیبایی لوازم نیز به چشم نمی آید. بنابراین برای ست کردن مبل و فرش به صورت اصولی باید تمامی جوانب را در نظر بگیرید. همچنین برای اینکه از شلوغ شدن و آشفتگی فضا جلوگیری کنید بهتر است که از مبلمان رنگ خنثی و یا ساده بهره ببرید.