روش از بین بردن سوختگی سطحی و عمیق فرش

یکی از متداول ترین اتفاقاتی که ممکن است در هر خانه ای اتفاق بیفتد، سوختن فرش به روش های مختلف است .

سوختگی های روی فرش به دو سته تقسیم میشود:

یک- سوختگی شدید فرش یا همان سوختگی عمیق 

دو- سوختگی سطحی فرش

سوختگی های روی فرش می توانند انواع بسیار متنوعی داشته باشند مثل:   

سوختگی فرش با زغال

    سوختگی فرش با سیگار

    سوختگی فرش با اتو

سوختگی فرش با ظرف یا قابلمه داغ

روش های دیگر سوختن فرش مثل: شمع. پارافین. فشفشه و..رفع سوختگی فرش با زغال

یکی از انواع سوختگی فرش بر اثر ریختن تکه ای زغال بر روی فرش می باشد. چنانچه فرش ماشینی باشد و سوختگی چندان بزرگ و عمیق نباشد می توان تا حدودی به ترمیم فرش پرداخت. ابتدا با کمک یک تکه سمباده روی لکه سوختگی ناشی از زغال رو خوب بسابید سپس با دستمال سوختگی را پاک نمایید.در ادامه با یک قیچی، پرزهای آسیب دیده و سوخته را کوتاه نمایید. بعد از انجام دادن تمام مراحل بالا روی لکه را یک لایه ضخیم شامپو فرش بکشید و اجازه دهید تا شامپو خشک شود ودر آخر روی آن را جاروبرقی بکشید.


رفع سوختگی فرش با سیگار

برای رفع سوختگی فرش با سیگار ابتدا با کمک یک کاغذ سمباده سطح سوختگی را بسابید. در مرحله بعد با کمک جاروی معمولی و یا شارژی سوختگی های سابیده شده را از روی فرش تمیز کنید. در صورت ماندن بخشی از سیاهی های سوختگی می توانید با استفاده از نوک یک قیچی کوچک به دقت لکه را از روی پرز و بافت فرش قیچی کنید. حالا با دقت لکه را بررسی کنید اگر هنوز لکه سوختگی باقی مانده است با کمک محلولی از یک قسمت آب اکسیژنه و ده قسمت آب با کمک یک پارچه روی لکه را به آرامی تمیز کنید. برای این منظور دقت کنید که ابتدا سطح بیرونی لکه و سپس بافت داخلی فرش را تمیز کنید. در مرحله آخر محل لکه را با آب بشویید و سطح آن را کاملا خشک کنید.


رفع سوختگی با اتو

یکی دیگر از انواع سوختگی بر روی فرش، سوختگی ناشی از اتوی داغ می باشد. چنانچه باز هم سوختگی و زردی ایجاد شده کم و محدود بود، می توانید با استفاده از یک پیاز به رفوی ان بپردازید. پیار را نصف نمایید و روی سوختگی قرار دهید و در اخر محل لکه را با اب سرد بشورید باید اضافه کرد که تمامی روش های پیشنهاد شده در این مقاله در خصوص سوختگی های خفیف و سطحی می باشد چنانچه عمق و حجم سوختگی بالا باشد جهت رفو و ترمیم می بایست از خدمات قالیشویی ها بهره گرفت.


سوختگی فرش با قابلمه

این سوختگی اغلب بر روی فرش های آشپزخانه که محل پخت و پز می باشد صورت می گیرد. اغلب پیش آمده که قابلمه داغی را روی فرش باقی بگذارید و قابلمه به فرش بچسبد و یک لکه زرد رنگ بزرگ به اندازه کف قابلمه بر روی فرش ایجاد گردد. چنانچه سوختگی ایجاد شده توسط قابلمه خفیف باشد و به رنگ زرد در نیاید می توانید پرزهای خوابیده شده را با قرار دادن یک قطعه یخ بر روی آن ، ترمیم نمایید و سپس با یک شانه، پرزهای فرش را شانه بزنید تا یکدست شوند. 


رفع سوختگی فرش بر اثر شمع و مواد پارافین دار

در ابتدای کار لازم است تمام پارافین را از روی سطح فرش خود حذف کنید، برای این کار باید با یک قاشق یا جنسی نوک تیز پارافین های موجود را جمع آوری کنید.

سپس با قرار دادن یک دستمال تمیز بر روی سطح و قسمت آسیب دیده از یک اتو استفاده کرده و با کشیدن آن بر روی پارچه کاری کنید که پارافین ها ذوب شده و جذب پارچه شود. در انتها نیز لازم است بخش سوخته شده را با آب و مایع ظرفشویی شستشو دهید، برای اینکه برای جلوگیری از اینکه در هنگام شستن آب به قسمت های مختلف نفوذ کند لازم است فرش را از سطح زمین فاصله دهید و پس از شستن با یک سشوار بخش های اطراف سوختگی را حرارت دهید تا خشک شود.