تمیز کردن لکه شربت‌ از روی فرش اگر به روش درست انجام نشود، ممکن است کار دشواری باشد. هر کدام از لکه‌ها به روش خاص خود و با استفاده از محلول مناسب می‌تواند کاملاً پاک شده و اثری از خود بر جای نگذارد. در این مقاله به بررسی نحوه تمیز کردن شربت رنگی از روی فرش می‌پردازیم.

روش های متفاوتی برای پاک کردن لکه های رنگی آبمیوه از روی فرش وجود دارد و ما به تعدادی از آن ها که از همه پر کاربرد تر هستند اشاره می کنیم. البته توصیه عمومی ما به شما عزیزان این است که برای پاک کردن لکه آبمیوه از روی فرش، اگر لکه تازه بود ابتدا از یک حوله یا پارچه ای استفاده کنید تا بتوانید آبمیوه های قابل جذب روی فرش را جمع کنید و برای این کار باید مراقب باشید تا لکه را پخش نکنید یا آن را به عمق بافت ها نبرید. ضمنا لازم نیست از همه روش های گفته شده استفاده کنید زیرا ممکن است برخی مواد شوینده شیمیایی به رنگ و بافت فرش شما آسیب برساند و ترجیحا از روش های ساده استفاده کنید.


نحوه تمیز کردن آبمیوه ها یا شربت های رنگی از روی فرش 

پاک کردن لکه با استفاده از مایع ظرفشویی:

یکی از سریع ترین راه ها برای پاک کردن لکه آبمیوه استفاده از مایع ظرفشویی است. پس از جمع کردن آبمیوه های اضافی از روی فرش، چند قطره مایع ظرف شویی را روی لکه بریزید و با یک اسفنج  روی آن ضربه بزنیدحتما ضربه بزنید و فشار یا مالش ندهید)) در آخر محل لکه روی فرش را با آب سرد بشویید.

پاک کردن لکه با استفاده از شامپو فرش:

یکی از بهترین مواد شوینده برای تمیز کردن و از بین بردن لکه شربت از روی سطح فرش شامپو فرش است. با استفاده از شامپو فرش و تکه ابر می‌توانید فرش خود را به آسانی تمیز کنید. اما گاهی اوقات شامپو فرش در دسترس شما نخواهد بود، پس چاره کار استفاده از سایر محلول‌های خانگی برای تمیز کردن لکه از روی فرش است.

پاک کردن لکه با استفاده از محلول جوش شیرین:

یک محلول درست کنید که شامل کمی جوش شیرین و دو فنجان آب سرد باشد. این محلول برای پاک کردن لکه آبمیوه از روی فرش کارساز است پس آن را روی فرش اسپری کنید و با پارچه ای لکه را از اطراف به سمت داخل مالش دهید. اگر لکه از بین نرفت چند بار این کار را تکرار کنید و در نهایت با یک اسفنج یا حوله رطوبت فرش را بگیرید.

پاک کردن لکه آبمیوه با محلول سرکه:

ترفند آخر این است که از محلولی استفاده کنید که شامل یک پیمانه سرکه سفید، یک پیمانه آب سرد و مقداری نمک استفاده کنید، ولی باید فورا پس از از بین رفتن لکه محلول را آبکشی کنید تا به بافت فرش شما آسیبی نرسد.