فرش چند شانه بخریم؟ 

در ابتدا باید اصطلاح شانه و تراکم را برای شما توضیح دهیم تا متوجه تفاوت این دو با یکدیگر شوید، سپس به صورت کامل برای شما روشن خواهیم کرد که پاسخ سوال فرش چند شانه بخریم؟ چیست! 

منظور از شانه های فرش، تعداد گره هایی که در هر متر مربع و در عرض فرش وجود دارد، می‌باشد. تراکم نیز همین معنی را دارد با این تفاوت که به گره هایی که در طول فرش وجود دارد، تراکم گفته می‌شود. حال با درک این دو اصطلاح مهم، بهتر است تا مفهوم شانه ها را بررسی کنیم.

«مقایسه شانه های فرش با یکدیگر»

معمولا هر چه تعداد شانه‌های فرش بالاتر باشد فرش ظریف‌تر، بادوام‌تر و دارای بافت ظریف‌تری است که این موارد باعث می‌شود تا فرش‌هایی باشانه بیش‌تر، شباهت بسیار زیادی به فرش دست‌باف پیدا کند. تراکم رایج‌ فرش‌های بازار نیز به صورت ۲۵۰۰، ۳۰۰۰ و ۳۶۰۰ است که تراکم‌ها به‌ ترتیب مربوط به فرش‌هایی با شانه ۷۰۰، ۱۰۰۰ و ۱۲۰۰ است.

بدون شک فرش‌هایی که شانه و تراکم بالایی دارند از دوام، زیبایی و لطافت بیش‌تری برخوردارند، دقت داشته‌ باشید که خرید فرش ۱۲۰۰ شانه مثلا برای اتاق خواب کودک کار چندان صحیحی نیست چرا که رفت‌وآمدی زیادی در اتاق کودک صورت نمی‌گیرد. اما اگر برای سالن پذیرایی منزل‌تان به‌دنبال خرید یک فرش مناسب هستید بهتر است یک فرش با شانه و تراکم مناسب بخرید تا خیال‌تان از بابت کیفیت و دوام آن جمع باشد.