راهکار هایی برای افزایش عمر فرش

فارغ از کیفیت محصولات، اگر به‌درستی از فرش استفاده کنیم و نکات حرفه‌ ایِ نگهداری از آن را رعایت کنیم، می‌توانیم این امید را داشته باشیم که طول عمر فرش لااقل نزدیک به آن چیزی که در ذهن داریم شود.


همانطور که می‌دانید، نگهداری صحیح و مداوم از فرش برای افزایش عمر آن، تداوم عملکرد، حفظ ظاهر و داشتن یک دکوراسیون داخلی استاندارد ضروری است.  درست است که همه چیزهای جدید ظاهر خوبی دارند، اما هنر این است که آن‌ها را همینطور سالم نگه دارید. به اعتقاد ما دانستن نحوه نگهداری فرش تنها راه حل است. در این‌جا نکاتی مهم را برای نگهداری و حفظ ارزش فرش نام میبریم.


نکات مهم در افزایش عمر فرش

1- فرش را تا نکنید.

در حالت استاندارد فاصله فرش تا لبه های دیوار باید 45 سانتی متر باشد. اگر تمایلی به ایجاد این فاصله ندارید حتماً اندازه فرش را بر اساس متراژ خانه مشخص کنید تا نیازی به تا کردن لبه های فرش نباشد .فرش هایی که تا میشوند معمولاً پس از گذشت زمان از همان ناحیه های تاشده دچار پارگی و شکستگی میشوند. اگر ناچار به خرید فرش بزرگتر هستید، برای افزایش طول عمر فرش، قسمت اضافه فرش را به جای تا کردن، لول کنید.


  1. به تطابق اندازه‌ی فرش و سالن یا اتاق توجه کنید.

فرش باید کاملا اندازه متراژ خانه باشد. در صورتی که فرش بزرگتر از ناحیه مورد نظر باشد، مجبور به تا کردن فرش می شوید. اگر فرش تا شود به مرور زمان از همان قسمت تا شده، دچار شکستگی و پارگی می‌شود و از بین می رود. بنابراین همیشه باید فرشی را انتخاب کرد که ابعاد درستی داشته باشد. به طور کلی توصیه می‌شود که فرش از کنار دیوار حدود 45 سانتی متر فاصله داشته باشد.

اما در صورتی که به این میزان فاصله علاقه ندارید، حتما فرش را درست در ابعاد و اندازه ناحیه انتخاب کنید و از انتخاب فرش‌های بزرگتر خودداری نمایید. اگر ابعاد محیط مورد نظر به گونه‌ای است که باید فرش بزرگتر انتخاب کنید، به جای تا کردن فرش سعی کنید قسمت اضافه آن را لوله کنید تا فرش دچار شکستگی نشود و سالم باقی بماند.

  1. زیرپایه را فراموش نکنید.

یکی از عواملی که به فرش آسیب می‌زند، قرار دادن پایه‌های وسایل سنگین روی فرش است. برای افزایش عمر فرش همواره سعی کنید که از قرار دادن وسایل پایه دار روی فرش خودداری کنید؛ اما اگر مجبور بودید که این وسایل را روی فرش قرار دهید، باید حتما از زیرپایه استفاده شود. زیرپایه از فرورفتگی و پاره شدن فرش در اثر فرو رفتن پایه وسایل در فرش به میزان زیادی جلوگیری می‌کند‌. زیرپایه‌ها پلاستیک‌هایی فشرده هستند که با قرار گرفتن روی فرش مانع از برخورد پایه وسایل با فرش می‌شوند‌.

4-       جارو کردن مرتب فرش

استفاده از جارو برقی بر طول عمر بیشتر فرش موثر است. گرد و غباری که بر روی فرش قرار می گیرد اگر به موقع جارو نشود، به داخل تار و پود فرش نفوذ می کند و به مرور زمان رنگ فرش کدر به نظر می آید. به همین خاطر جارو کشی به طور مرتب می تواند بر افزایش طول عمر فرش اثر بگذارد و با رفع گرد و غبار از روی سطح فرش، مانع از نفوذ آن به تار و پود فرش شود.

شاید در گذشته دیده باشید که با یک چوب به فرش‌ها ضربه می زدند تا گرد و خاک نفوذ کرده به داخل تار و پود فرش بیرون بیاید. بنابراین اگر عملیات جارو کشی به طور مرتب انجام نشود، در نهایت مجبور خواهید شد درست مثل گذشته با فرش‌ها رفتار کنید! استفاده از یک جارو برقی با مکش خوب در حدود 2 بار در هفته می تواند از این موضوع جلوگیری کند.

  1. شست‌وشوی فرش را جدی بگیرید.

آلودگی‌هایی که بر روی فرش قرار می‌گیرند حالت‌های مختلفی دارند. بخشی از آن‌ها دارای شکل جامد بوده و به کمک جاروبرقی از سطح فرش پاک می‌شوند. با این حال بسیاری از مواد وارد بافت فرش می‌شوند که با جارو نمی‌توان آن را پاک‌سازی کرد. به همین دلیل شستن فرش‌ها باید به صورت منظم و چندماهه انجام شود تا تمامی این مواد آلوده از آن خارج شود. بعضی از افراد شستشو را به صورت خانگی انجام می‌دهند و عده‌ای دیگر آن را به قالیشویی می سپارند.

  1. فرش را از نور مستقیم خورشید دور کنید.

تابش مستقیم نور خورشید بر روی فرش به مرور زمان باعث تغییر رنگ و کهنه شدن فرش میشود. بنابراین استفاده از پرده را جدی بگیرید و در صورت نیاز برای مناطقی که به طور مداوم و زیاد در معرض نور خورشید هستند از روفرشی استفاده کنید تا فرش شما دو رنگ نشود.

7- برای افزایش عمر فرش رطوبت را از فرش دور کنید.

همانطور که می‌دانید طول عمر فرش های استفاده شده در مناطق خشک نسبت به مناطق مرطوب بیشتر است. زیرا رطوبت به فرش‌ آسیب جدی می‌زند و باعث پوسیدگی سریع آن‌ می‌شود. همچنین رطوبت بالا خطر بیدزدگی فرش را بالا می‌برد. بنابراین باید رطوبت منزل و محل قرارگیری فرش را کنترل کنیم. عایق‌کاری استاندارد و اصولی یکی از راه‌های جلوگیری از این مشکل است.

8- وسایل سنگین را روی فرش قرار ندهید.

یکی از مهم‌ترین عواملی که می‌تواند باعث آسیب و خسارت به فرش‌ها شده و عمر آنها را کاهش دهد قرار دادن اجسام سنگین و تیز برای مدت طولانی بر روی آنها است. همچنین تا کردن فرش‌ها برای مدت طولانی می‌تواند باعث آسیب دیدن آن شود به همین دلیل بهتر است که در انتخاب و خرید فرش‌ها دقت بالایی شود و فرش هم‌اندازه با محیط مورد استفاده و یا از آن کوچک‌تر باشد که نیازی به تا کردن نداشته باشد. از قرار دادن هرگونه جسم سنگین و تیز بر روی فرش باید خودداری کرد چراکه پارگی و فرسودگی فرش‌ها ممکن است جبران‌ناپذیر باشد.