یکی از انواع فرش که در ایران و جهان طرفداران زیادی دارد، فرش نقش برجسته یا همان فرش گل برجسته است. شیوه بافتن این فرش‌ها به گونه‌ای است که در قسمت‌هایی که بافنده مایل بوده توجه بیشتری به آن بشود، ضخامت فرش بیشتر است و به همین دلیل بهتر دیده می‌شود؛ قرار گرفتن برجستگی‌ها و قسمت‌های مسطح فرش در کنار هم همان کاری را می‌کند که سایه و روشن در نقاشی آن را به عهده دارد. مقاله زیر را به فرش نقش برجسته اختصاص داده‌ایم و با هم مرور می‌کنیم که آیا بهترین انتخاب برای خانه شما این نوع فرش است یا نه؟

«مزایای فرش گل برجسته»

-زیبایی و ظرافت بی‌نظیر

مهم ترین مزیت فرش گل برجسته، زیبایی و ظرافت زیاد آن است. فرش های گل برجسته بسیار چشم نواز هستند و بیشتر در تولید تابلو فرش از آن استفاده می شود.

-تراکم بالای گره‌ها

فرش‌های گل برجسته ماشینی از تراکم بالایی برخوردارند که باعث می‌شود در طرح و نقش آن جزئیات زیادی دیده شود و درنتیجه به فرش دستباف بسیار شبیه هستند. تراکم بالا روی قیمت فرش گل برجسته نیز تاثیر گذار است.

-ماندگاری بالا

مانند بیشتر انواع فرش های دستباف ایرانی، الیاف بکار رفته در این مدل فرش نیز کیفیت بالایی دارد. بنابراین شستشو و گذشت زمان، تاثیری در ظاهر فرش نخواهد داشت.

-تنوع زیاد

فرش گل برجسته از تنوع زیادی در رنگ و کیفیت برخوردار است؛ زیرا در بافت و تولید این نوع فرش از پارچه ها و کاموا های زیادی استفاده می شود.

«معایب فرش گل برجسته»

-سطح نا همسان فرش

باتوجه به سطح ناهموار فرش های گل برجسته، شست و شوی آن نسبت به سایر فرش ها دشوارتر است. در زمان شست وشوی فرش دستباف، اگر فرش بی کیفیت باشد یا به خوبی تمیز نشود ممکن است آلودگی در بین برجستگی ها باقی بماند و به مرور زمان باعث از بین رفتن برجستگی فرش شود.

-امکان تولید با الیاف بی کیفیت

در بازار فرش ماشینی گل برجسته گزینه های بی کیفیت زیادی وجود دارد: به دلیل استقبال زیاد از این نوع فرش، شرکت های مختلفی این محصول را روانه بازار کرده اند و برخی از آنها برای پایین نگه داشتن قیمت از الیاف بی کیفیت استفاده می کنند.