«روش ساده برای تشخیص اصل بودن فرش»

اصولا تقلبی بودن فرش از سه جهت می تواند باشد.

1. تقلبی بودن شانه و تراکم فرش 

 2. تقلبی بودن برند تولید کننده 

3. تقلبی بودن نوع نخ خاب مصرفی.

«تقلبی بودن شانه و تراکم فرش»

معروف ترین فرش های ماشینی کلاسیک موجود در بازار که با مشخصه تعداد شانه و تراکم معروف هستند، عبارتند از: 

  • فرش 700 شانه تراکم 2550
  • فرش 1000 شانه تراکم 3000
  • فرش 1200 شانه تراکم 3600
  • فرش 1500 شانه تراکم 4500

دقت داشته باشید که هر فرش با هر تعداد شانه ای که میخرید، تراکم آن باید با این لیست مطابقت داشته باشد. در غیر اینصورت ممکن است فرشی که تحویل می گیرید، تقلبی باشد و با استفاده از دستگاه های بافنده قدیمی بافته شده باشد.

البته دو نوع فرش هم وجود دارند که کمتر در بازار دیده می شوند، مثل فرش 700 شانه تراکم 2100 و فرش 700 شانه تراکم 3000 که معمولا فرش های تقلبی نیستند و با استفاده از دستگاه های جدید بافته می شوند. اما توصیه می کنیم فرش های رایج با تراکم مشخص (که در لیست اشاره شد) را تهیه کنید تا در این زمینه خیالتان راحت باشد.

حال اگر خودتان میخواهید از صداقت شناسنامه فرش در بیان تعداد شانه و تراکم مطمئن شوید، می توانید تعداد گره های یک متر از عرض و طول فرش را بررسی کنید. تعداد شانه که به تراکم عرضی معروف است در واقع به تعداد گره های یک متر از عرض فرش گفته می شود و برای تراکم که به تراکم طولی معروف است، تعداد گره های یک متر از طول را محاسبه می کنند. البته به تناسب می توانید در 10 سانتی متر محاسبه کنید و تعداد شانه را نیز تقسیم بر ده کنید، اگر با تعداد گره هایی که شمردید مطابقت داشت، پس تعداد شانه  تراکم نوشته شده روی شناسنامه فرش واقعی است و از راه می توانید به تشخیص تعداد شانه و تراکم بپردازید.

«تقلبی بودن برند تولید کننده»

مورد دیگر برای تشخیص فرش اصل از تقلبی، برند یا مارک تولید کننده فرش است. معمولا مشخصات و اطلاعات مربوط به فرش، که شامل مشخصات فنی می شود، بر روی برچسب پشت فرش درج می شود. فروشگاه فرش خاص توانسته با همکاری با شرکت های معتبر، با تولید انواع فرش ماشینی با کیفیت، شهرت خوبی بین خریداران کسب نماید و به برند معتبری تبدیل شود. در نتیجه تقاضا برای خرید این نوع فرش ماشینی افزایش می یابد.

«تقلبی بودن نوع نخ مصرفی»

هنگامی که فرش‌های ماشینی اکریلیک را لمس می‌کنیم، دست به‌راحتی روی آن سر می‌خورد و حالت چسبندگی ندارد. فرش‌هایی از جنس اکریلیک بوی مواد پلاستیکی و نفتی نمی‌دهند و در برابر گرما مقامت دارند. برای مثال اگر قابلمه‌ای داغ را به مدت پنج دقیقه روی فرش‌های اکریلیک بگذاریم، قابلمه به فرش نمی‌چسبد و با این آزمایش می‌توان میزان مقاومت آن را سنجید. اگر چنین ویژگی‌هایی را در خرید خود مشاهده کردید، از اصل بودن فرش خود اطمینان خاطر داشته باشید.

فرش ماشینی که ویژگی فرش پلی‌استر را داشته باشد، نسبت به فرش‌های ماشینی اکریلیک قیمت پایین‌تری دارند. افراد سودجو فرش پلی‌ استر را به اسم فرش آکریلیک و به بهانه فرش ارزان‌ قیمت ماشینی، فرش ماشینی به قیمت درب کارخانه و مسائلی ازاین‌ قبیل به مشتری می‌فروشند. نکته دیگری که برای تشخیص فرش اصل از غیر اصل به کار برده می‌شود، برند فرش است. تمامی فرش‌ هایی که در کارخانه‌ها و کارگاه‌ها تولید می‌شوند، دارای برچسب و برندی هستند که مختص آن شرکت است.