اگر طرفدار سبک مدرن هستید و می خواهید فضای شما گرم و جذاب به نظر برسد، این ایده ها عالی است.

موقع انتخاب فرش شاید رنگ فرش برای شما سوال باشد. اگر نمی دانید چه رنگی مناسب اتاق خواب یا اتاق پذیرایی شما است؟ نگران نباشید. نکاتی وجود دارد که می توانند شما را در انتخاب مناسب‌ترین رنگ ها راهنمایی کنند.

انتخاب رنگ فرش آن قدر موثر است که می تواند باعث هیجان یا افسردگی شود، روحیه شما را بالا ببرد یا پایین بیاورد. باعث بهبود یا کاهش عملکرد دانش آموزان و بهره وری کارگران شود، به همین دلیل بیشتر معماران، طراحان و مدیران در انتخاب رنگ فرش ها زمان بیشتری را صرف می کنند.*انتخاب رنگ فرش براساس فضا و دکوراسیون

1. رنگ فرشی را انتخاب کنید که مطابق با مبلمان و طراحی خانه شما باشد.

فرش از اساسی‌ترین قسمت‌های تشکیل دهنده خانه ایرانی است و برای انتخاب آن باید عوامل مختلفی را زیر نظر گرفت. رنگ فرش باید دارای یک هماهنگی مناسب با سایز اجزای خانه باشد زیرا در غیر این صورت زیبایی خاص خود را از دست می‌دهد. برای این‌ که راحت‌تر این انتخاب رنگ صورت بگیرد، در ابتدا سایر وسایل خانه را خریداری کنید و در نهایت خرید فرش را در برنامه خود قرار دهید. مسلماً انتخاب یک فرش زیبا با رنگ جذاب می‌تواند زیبایی خانه را دوچندان کند. کسانی که متراژ خانه‌ی آن‌ها کم است می‌توانند از فرش های زمینه روشن استفاده کنند زیرا در این حالت فضا بزرگتر از شرایط عادی دیده می‌شود. خوشبختانه فرش های زمینه روشن با اکثر طرح‌ها هماهنگی دارد و می‌توان در شرایط گوناگون از آن استفاده کرد.


2. طرح و رنگ فرش تیره را برای محل های پر رفت و آمد انتخاب کنید

الگوها یا رنگهای تیره را برای مناطق پر رفت و آمد انتخاب کنید. اگر از اتاق اغلب استفاده نمی شود ، رنگ فرش برای مدت طولانی دست نخورده باقی می ماند و یک رنگ روشن ممکن است به خوبی کار کند.

با این حال ، اگر اتاق دارای رفت و آمد زیادی است ، بهتر است رنگ تیره تر یا الگویی را انتخاب کنید که خاک و ساییدگی به راحتی ظاهر نشود.

رنگ سفید ممکن است در یک نشیمن رسمی که زیاد مورد استفاده قرار نمی گیرد ، عالی به نظر برسد. اما ، اگر بچه یا حیوان خانگی دارید ، انتخاب خوبی برای اتاق نشیمن شما نخواهد بود.


3. رنگ های روشن تر را برای اتاق های بدون نور طبیعی انتخاب کنید.

اگر می‌خواهید بدانید رنگ مناسب اتاق‌های کم نور شما چیست، اولین نکته‌ای که باید به آن توجه کنید، رنگ غالب فضا است. هرچه تم کلی فضا روشن‌تر باشد، فضا وسیع‌تر شده و کمبود نور، کم‌تر احساس می‌شود. بهتر است رنگ غالب در دیوارها و مبلمان اصلی اتاق کم‌نور، از رنگ‌های سفید یا تنالیته بسیار روشن رنگ‌های پاستلی انتخاب شود.

4. رنگ فرشی را انتخاب کنید که متناسب با سلیقه و سبک شخصی شما باشد.

خرید  فرش یک سرمایه گذاری است، پس به جای انتخاب رنگی که به راحتی فضای شما کمک  می کند، رنگی را انتخاب کنید که واقعاً دوست دارید. انتخاب رنگ فرش خود را  به 3 تا 5 گزینه محدود کنید و سپس بر اساس اولویت شخصی تصمیم بگیرید.

به عنوان مثال

  • اگر براساس اولویت بین خاکستری روشن، زغالی یا خاکستری تیره قصد انتخاب دارید، موردی را انتخاب کنید که علاقه بیشتری به آن دارید.
  • اگر فرش با رنگ قهوهای مایل به زرد در دکوراسیون شما عالی است اما آن را دوست ندارید، به جای آن به رنگ بژ یا خاکی فکر کنید.*انتخاب رنگ فرش براساس سبک و استایل شخصی

رنگ های با سایه روشن و خنثی را انتخاب کنید تا فضای شما بزرگتر شود.

فرش تیره را برای اتاق های مدرن و راحت انتخاب کنید.

برای پنهان کردن لک و کثیفی ها، فرشی با چند رنگ تیره انتخاب کنید.

برای ایجاد فضای شخصی فرش با رنگ روشن را انتخاب کنید.