نخ ویرجین یا ورژن نوعی از نخ است که از الیاف مصنوعی تهیه شده و در کنار نخ آکریلیک، بی‌سی‌اف و پرپیلن، از جمله الیاف کاربردی در تولید فرش در سراسر دنیاست.

یکی از علت های مهم استفاده زیاد این نخ در اتحادیه اروپا، ممنوع بودن استفاده از نخ های اکرولیک برای بافت فرش در اروپاست و نیز این نوع نخ، با گران شدن هزینه‌های تولید بافت فرش مورد توجه قرار گرفت و به صنعت فرش‌بافی وارد شد.

بسیاری از افراد فکر می‌کنند که جنس نخ ورژن از نخ‌های بازیافتی و به اصطلاح ریسایکل است. در صورتی که اینطور نیست. جنس این نخ گرانول نو است و از دسته اول پتروشیمی تولید می‌شود.خوب است بدانید که نوع نخ، یکی از معیارهای بسیار مهم در کیفیت، زیبایی و دوام فرش است. همچنین یکی از عوامل اصلی در تعیین قیمت فرش‌ها به شمار می‌رود که هم برای تولیدکنندگان و هم خریداران اهمیت دارد.ویژگی‌های مهم نخ ورژن را بشناسیم

مشخصه هر نوع نخ ویژگی خاص و منحصر به فرد آن نخ می‌باشد که سبب تمایز آن با نخ دیگر می‌شود. ویژگی هر نخ در حقیقت امضای آن نخ بوده و می‌تواند با استقبال یا عدم استقبال افراد رو به رو شود. نخ ورژن یکی از نخ‌هایی است که در عین ارزانی ویژگی‌های منحصر به فرد دارد، ویژگی‌های این نخ به شرح زیر می‌باشد.دوام و مرغوبیت

نخ ویرجین یا ورژن دوام بیشتری نسبت به دیگر نخ‌ها دارد. از این رو در صنعت بافت و تولید فرش، به آن توجه شده و از آن برای بافت فرش‌های ماشینی استفاده می‌شود. از آنجایی که فرش، خصوصا برای ایرانیان، یک وسیله کاربردی مهم در منزل و یا حتی محل کار و … شناخته می‌شود، دوام و کیفیت آن بسیار مهم است.

لطافت

حتی اگر شما تخصص خاصی در شناخت فرش‌ها نداشته باشید، در مقایسه فرش بافته شده از الیاف پلی‌استر و ورژن، تفاوت آن‌ها را به خوبی تشخیص می‌دهید. چرا که فرش‌های تولید شده از نخ ویرجین، لطافت بسیار بیشتری نسبت به دیگر الیاف مصنوعی دارند. باید بدانید که این نوع فرش، در اصطلاح، با پا خوردن نرمی و لطافتش را از دست نمی‌دهد.

ثبات رنگ

یکی از نکات بسیار مهم در بافت و تولید هر فرش ثبات رنگ و پایداری نخ مورد استفاده می‌باشد. زمانی که یک فرد اقدام به خرید فرش می‌کند، به زیبایی و چشم نوازی و آن فرش در کنار دوام و کیفیت توجه می‌کند. 

خوب است بدانید که فر‌ش‌های بافته شده توسط نخ‌های ورژن از یکنواختی بسیار بالایی در بافت خود برخوردار هستند. این یکنواختی موجود در این نخ‌ها، با ثبات بالای رنگ فرش و زیبایی آن کمک ویژه‌ای می‌کند. بنابراین رنگ فرش‌های بافته شده با نخ ورژن طبیعی‌تر و یا به اصطلاح زنده‌تر و گیرا‌تر می‌باشند.

تحمل حرارتی

این نوع نخ با توجه به استفاده از مواد اولیه مرغوب و عملیات تکمیلی که روی نخ انجام میشه توان حرارتی بالایی بر خلاف نخ های bcf معمولی دارد و حتی می توان گفت با نخ اکرولیک قابل رقابت می باشد.


مزایا و کاربرد فرش ورژن چیست؟

  • قیمت فرش ورژن نسبت به نخ‌های دیگر بسیار مناسب‌تر و به صرفه‌تر می‌باشد. در اصل می‌توان گفت اگر به دنبال یک فرش با قیمت بسیار مناسب همچنین در عین حال با دوام بسیار مناسب هستید، فرش‌های بافته شده با نخ‌های ورژن گزینه بسیار مناسبی هستند.
  • نخ ورژن پرزدهی بسیار کمی دارد و برای افرادی که آلرژی و حساسیت به پرز فرش دارند بهترین انتخاب می‌باشد.
  • یکنواختی و نظم موجود در نخ‌های ورژن زیبایی فرش بافته شده توسط این نخ را چند برابر می‌کند و جلوه بسیار خاص و زیبایی را درفرش ایجاد شده می‌دهد.
  • نخ فرش ورژن چیست؟ این فرش تهیه شده از صنایع پتروشیمی ایران می‌باشد که از مرغوبیت و کیفیت بسیار بالایی برخوردار است.

بهترین انتخاب برای خرید فرش ماشینی با قیمت مناسب و دوام بالا فرش‌های بافته شده با نخ ورژن می‌باشند که در عین زیبایی و دوام بالا از یکنواختی رنگ برخوردار هستند.