تمیز کردن لکه‌هایی مانند قهوه و چای از روی فرش، اگر زمان زیادی از آن گذشته باشد، کار سختی به نظر می‌رسد.  

پاک کردن لکه‌هایی که در دسته اول قرار دارند، بسیار آسان‌تر است. اما با روش‌هایی که در اینجا می‌آموزیم، قدیمی‌ترین لکه‌ها را نیز از روی فرش و موکت پاک خواهیم کرد. 


.اولین اقدامی که باید انجام دهید، این است که یک دستمال نرم و خشک روی لکه قرار داده، پارچه را کمی روی لکه فشار دهید تا تمام رطوبت را به خود جذب کند. 

.بعد از اتمام مرحله اول، لازم است که مقداری آب سرد بر روی لکه بریزید تا لکه رقیق شود. سپس دوباره از دستمال برای از بین بردن لکه قهوه روی فرش استفاده کنید. نکته‌ای که در این قسمت اهمیت زیادی دارد، این است که به هیچ وجه لکه ایجاد شده نباید گسترش پیدا کند. 

·در مرحله سوم و بعد از کم رنگ شدن لکه، می‌توانید از یکی از محلول‌های پاک کننده استفاده کرده و لکه را از روی فرش تمیز کنید. 

بعد از بین بردن لک قهوه روی فرش با استفاده از شوینده‌ها و محلول‌ها باید فرش را آبکشی کرده و سپس اجازه دهید تا کاملا خشک شود. بعد از خشک شدن محل لکه، چنانچه هنوز آثار آن بر روی فرش باقی مانده بود، به معنی نفوذ قهوه به بافت و الیاف‌های فرش است و یا اینکه مواد شوینده وارد بافت فرش شده‌اند. در نتیجه باید دوباره مراحل را از ابتدا تکرار کرده و در صورت تمیز نشدن کامل از خدمات قالیشویی معتبر استفاده کنید.

محلول‌های مناسب برای پاک کردن لکه قهوه از روی فرش

  • هیدروژن پراکسید
  • محلول سرکه سفید و آب
  • محلول آب جوش و جوش شیرین
  • محلول آب و نمک
  • محلول آب
  • هیدروژن پراکسید
  • سدیم کربنات
  • محلول آب و آمونیاک

پاک کردن قهوه از روی فرش با ماست

شاید عجیب به نظر برسد اما ماست می‌تواند یک پاک کننده مناسب برای پاک کردن لکه قهوه از روی فرش باشد. چند قاشق ماست بر روی لکه قهوه قرار داده و بعد از ده دقیقه آن را جمع آوری کنید. ماست کمک می‌کند تا لکه‌ها جذب شوند. در نهایت با استفاده از آب، محل لکه را به طور کامل تمیز کنید.

پاک کردن لکه قهوه کهنه از روی فرش

اگر لکه ماندگار شده است، یا یک لکه قهوه خشک قدیمی را پیدا کرده‌اید نگران نباشید این لکه‌ها هم پاک‌شدنی هستند. برای پاک کردن لکه قهوه که مدتی از آن گذشته باشد، می‌بایست همه مراحلی که بالا گفتیم را انجام دهید.لازم است ابتدا لکه را با کمی آب مرطوب کنید. برای از بین بردن آثار این لکه‌‎ها که ماندگار شده‌اند، علاوه بر شامپو فرش، چند قطره مایع ظرفشویی هم استفاده کنید.

۳ قطره مایع ظرفشویی ملایم را با ۱ فنجان آب مخلوط کنید. این محلول را روی فرش اسفنج کنید، سپس فرش را به طور متناوب با آب و پارچه خشک تمیز کنید.