پاک کردن لاک خشک شده از روی فرش می تواند نسبت به لاک خیس سخت تر باشد اما جای نگرانی نیست چرا که هیچ کاری غیر ممکن نیست. شاید فکر کنید که بهترین روش پاک کردن لاک از روی فرش استفاده از شوینده های قوی مانند وایتکس.. میباشد اما اینکار می تواند به الیاف یا رنگ فرش خدشه وارد کرده و فرش را خراب کند.لذا در ادامه روش های پاک کردن لاک از روی فرش را با هم بررسی می کنیم.


1- استفاده از استون:


استون در بیشتر مواقع برای پاک کردن لکه لاک از روی فرش یا حتی مبل مناسب است و کاربرد دارد. البته به یاد داشته باشید که استون جز برای پاک کردن لاک از روی فرش با رنگ روشن پیشنهاد نمی‌شود. اما برای فرش‌های تیره رنگ و خنثی می‌توانید از استون به این صورت استفاده کنید. ابتدا یک پنبه یا گوش پاک کن را به استون آغشته کرده و به آرامی روی محل لکه بمالید. سپس با یک دستمال تمیز و جاذب آن محل را پاک کنید. البته به یاد داشته باشید که استفاده بیش از حد از استون می‌تواند باعث آسیب رسیدن به فرش‌تان شود. در نهایت برای تمیز کردن کامل لکه و باقی مانده استون، از شامپو فرش استفاده کنید و یک دستمال آغشته به شامپو فرش را روی لکه بکشید.


2- استفاده از اسپری مو:


ابتدا لاک ریخته‌شده را با کاردک یا قاشق جمع کنید، به‌گونه‌ای که لاک پخش نشود، سپس با استفاده از اسپری مویی که در منزلتان دارید، لکه‌ای که روی فرش ایجاد‌شده را خیس کنید. در‌نهایت با استفاده از یک دستمال تمیز، به فرش ضربه بزنید. این امر را آنقدر تکرار کنید تا لکهٔ لاک از بین برود.


3- پاک کردن لاک روی فرش دستباف با سرکه سفید


برای پاک کردن لاک از روی فرش روشن، سرکه سفید نیز گزینهٔ خوبی است. سرکه سفید حلال بسیار مناسبی برای از بین بردن لکه لاک روی فرش یا مبل است. عملکرد این سرکه مانند آب‌اکسیژنه است، بنابراین اگر در منزل آب‌اکسیژنه وجود نداشت، می‌توانید از سرکه سفید استفاده کنید.


4- پاک کردن لاک از روی فرش با آب و صابون


آب و صابون می‌تواند در پاک کردن لکه کوچک یا کم‌رنگ لاک روی فرش کمک کند. با این حال در صورتی که پیش از استفاده از آب و صابون از لاک پاک‌کن استفاده کنید، به نتیجه دلخواه خود نزدیک‌تر خواهید شد.


بنابراین ابتدا لاک پاک‌کن را به صورت ضربه‌ای روی فرش بزنید تا لکه لاک کم‌رنگ شود. سپس مقداری آب ولرم و صابون را با یکدیگر مخلوط کنید و آن را روی لکه لاک بریزید و 5 دقیقه صبر کنید. پس از آن، با کمک یک دستمال نخی سفید، لکه را کاملاً از روی فرش پاک کنید و فرش را خشک نمایید تا اثری از لکه لاک روی فرش باقی نماند.