بهترین فرش برای آشپزخانه

اگر آشپزخانه شما به سبک مدرن طراحی شده است، به جای فرش‌های اصیل ایرانی، سراغ طرح‌های مدرن بروید. برای هارمونی بیشتر در فضای آشپزخانه، پیشنهاد می‌کنیم رنگ فرش را با کابینت یا پرده‌ها ست کنید. منظور از ست کردن، یکی بودن رنگ‌ها نیست. مثلا بهترین فرش آشپزخانه با کابینت سفید، استفاده از فرش‌هایی با رنگ‌های قهوه و نقره‌ای است. با این ترکیب، فضای آشپزخانه از یکنواختی بیرون آمده و حالت دلپذیرتری به خود می‌گیرد. رنگ خنثی فرش مثل طوسی یا بژ را می‌توان با همه رنگ‌های آشپزخانه ست کرد. انتخاب یک فرش مدرن با رنگ تیره باعث می‌شود که کمتر لکه‌ یا ذرات غذا روی فرش خودنمایی کند. البته فرش‌هایی با رنگ روشن برای آشپزخانه‌های کوچک، مناسب است. چون فضا را بزرگ‌تر جلوه می‌دهد.

-بهترین فرش برای آشپزخانه باید در برابر لکه مقاوم باشد. آشپزخانه مکانی است که در آن ممکن است با مایعات و غذاهای پاشیده مواجه شود. بنابراین، فرشی با پوشش ضد لکه و ضد آب یا مقاومت بالا در برابر لکه‌ها و آلودگی‌ها انتخاب کنید. فرش‌هایی که از مواد اولیه ای مانند پلی اوژن و پلی‌استر ساخته شده‌اند، معمولاً در برابر لکه‌ها و آب مقاومت بیشتری دارند.

-وزن سبک گلیم نیز کارتان را برای تمیز کردن کف آشپزخانه راحت می‌کند. برای شستشوی کف آشپزخانه می‌توانید گلیم را جمع کرده و پس از شستشو، دوباره پهن کنید.

-نظافت فرش‌های پرز بلند آن هم در فضایی مثل آشپرخانه ( که ممکن است روزانه حجم زیادی ذرات مواد غذایی و خوراکی روی زمین بریزد) بسیار سخت است و فرش های پرز کوتاه مناسب این فضا هستند.

-فرش باید با ابعاد آشپزخانه کاملا هماهنگ باشد. برای یافتن ابعاد درست به موارد زیر دقت کنید:

  • اگر می خواهید فرش را زیر میز آشپزخانه بیندازید، دقت کنید که از هر طرف به اندازه 60 تا 70 سانتی متر بزرگتر از ابعاد میز باشد تا پایه جلویی و عقبی صندلی ها روی میز قرار گرفته و از لغزیدن آنها جلوگیری شود. در عین حال این حالت به لحاظ بصری زیباتر است .
  • حتما قبل از اقدام به خرید، فضایی از آشپزخانه که می خواهید فرش بیندازید را اندازه بگیرید تا بعدا مجبور به مرجوع کردن فرش یا تحمل یک فرش بزرگ و یا کوچک نشوید.
  • اگر فرش را برای فضای بین کابینت ها می خواهید، بهتر است از هر طرف 10 الی 15 سانتی متر فرش از کابینت فاصله داشته باشد.