ویژگی یک فرش خوب و ایده عال:

-نخ و الیاف استفاده شده در بافت فرش

مهمترین ویژگی جنس نخ و الیاف بکار رفته در تار و پود فرش است نخ اکرولیک و هیت ست شده  نخی  است که پس از ریسندگی در برابر حرارت و بخار بدون آنکه آسیبی به نخ برسد حرارت داده می شود  بلافاصله بعد از گرم کردن خنک می شوند که باعث میشوند این نخ ها به راحتی باز نمی شوند، و برگشت نا پذیری  به حالت اولیه نخ افزایش میابد و کیفیت فرش بالا می‌رود ،  رنگ‌ فرش تثبیت می شود و با شست و شو مداوم هم تغییر رنگ نمی‌دهد ،همچنین جذب گرد و خاک در فرش های که با نخ هیت ست شده بافته می شود کاهش پیدا می کند، باید توجه داشته باشیم که فرش های که با نخ و الیاف مصنوعی بافته می شوند بوی ها نا مطبوعی دارند و حتی باعث خارش پوست نیز می شوند در صورتیکه فرش های هیت ست شده به علت الیافی که از نخ و پنبه ۱۰۰ درصد است ضد حساسیت بوده و برای افرادی که مشکل دستگاه تنفسی هستند بسیار مناسب است.

-پرز دهی فرش

فرشی که کیفیت پایینی داشته باشد بافت منسجمی ندارد و به مرور اجزای آن شل و وارفته خواهد شد و به طور مرتب پرز می‌دهد. درست است که قیمت فرش‌هایی با کیفیت بالاتر کمی بیشتر است؛ اما خرید هدفمندتر انجام می‌شود و می‌توان از فرش  سال‌های طولانی استفاده نمود. فرش‌های باکیفیت نیز پرز می‌دهند؛ ولی محدود و موقت است و اشکالی  به وجود نمی‌آورد.

-ریشه فرش

ریشه فرش که عملکرد آن بدین گونه است : از ساییدگی و باز شدن تار و پود فرش جلوگیری میکند ، ریشه های فرش توسط دستگاه ها به صورت ساده،گره دار،توری و زنجیری به فرش بافته می شود همچنین ریشه ها در ۳ جنس ابریشم ،پشم ، ساده بافته میشود که ریشه های فرش از جنس ابریشم برای فرش هایی ماشینی بافته می شود که ظاهری شیک و زیبا و منحصر به فرد است، دومین ریشه فرش ریشه از جنس پشم می‌باشد که در فرش های ماشینی استفاده نمی شود چون از لحاظ ظاهری با فرش های ماشینی هم خونی ندارد ، سومین جنس، ریشه ساده است که از کیفیت و مقاومت کمتری نسبت به ریشه با جنس ابریشمی دارد .

-نقش طرح فرش

همانطور که فرش دستبافت باید از روی نقشه و با دقت فراوان بافت شود، فرش ماشینی نیز بر اساس نقشه های مخصوص خود باید بافته شود تا بدون خطا و بی نقص باشد.

نقشه های فرش ماشینی توسط متخصص طراحی اجرا می شود. این در حالی است که بسیاری از تولید کنندگان فرش حاضر به پرداخت این هزینه ی هنگفت نیستند و به کپی برداری بی کیفیت از نقشه های اصیل و با کیفیت ،برندهای خوب اکتفا می کنند.

-دستگاه های تولید کننده فرش

 یکی از عوامل مهم دیگری که در کیفیت فرش اهمیت دارد دستگاه های تولیدی هستند به طور مثال فرشهایی که با دستگاه های HCP بافته می شوند بدلیل حساسیت بالا از بهترین نخ در دستگاه استفاده شود و محصولی که این دستگاه تولیدی می نمایند فرشهایی با کیفیت بالا و یکنواخت و نظم در بافت قابل مشهود است. معمولا این دستگاه طرح های زیبا را در ۸ رنگ و ۱۰رنگ با تراکم های بالا نظیر ۲۵۵۰ و ۳۰۰۰دتولید می نماید که در کاربرد ترین و معروف ترین آن تراکم ۲۵۵۰ می‌باشد.