هر نخ فرش با دیگری متفاوت بوده و مزیت های مختلفی برای مصرف کننده در بر دارد، در بافت یک فرش میتوان از نخهای متفاوتی استفاده کرد اما اگر شما مصرف کنندهای هستید که میخواهید به صورت طولانی از یک فرش استفاده کنید باید بدانید یک فرش ماشینی از چه نخ هایی بافته شده تا بهترین انتخاب را برای محل زندگی خود داشته باشید.

به طور کلی هر فرشی از سه نوع نخ تشکیل می‌شود: نخ پرز، نخ تار و نخ پود

نخ خاب در فرش ماشینی : این نوع نخ یا به عبارت دیگر الیاف در سطح فرش به کار میرود همان گره u شکل است که شما میتوانید با دست کشیدن بر روی فرش به راحتی آن را لمس کنید، شاید برایتان پیش آمده باشد که بر روی یک فرش نشسته و سطح نرم آن را دست بکشید و پرز های روی آن را جمع کرده باشید در واقع آن پرزها همان نخ خاب است.

انوع نخ خاب: اکریلیک- پلی پروپیلن- پلی استر- ابریشم- کرک- پشمی

نخ تار :

اين نخ به صورت مخلوط پنبه پلي استر ريسيده مي شود، كيفيت الياف مصرفي و نوع ريس آن عامل مهمي در دوام و زيبايي فرش است. اين نوع نخ ها بيشتر در فرش هاي اكريليك مصرف مي‌شود اما در قالي‌هاي پلي پروپيلن و BCF، نخ تار از همان جنس نخ پرز (يعني نخ BCF) استفاده مي‌شود که علت آن ارزان‌تر بودن این نوع نخ‌ها می‌باشد.

نخ پود :

در فرش‌های پشمی و اکریلیکی 100 درصد پنبه می‌باشد. نخ پود همان نخی است که به ریشه های فرش استحکام میبخشد، این نخ به صورت افقی وارد فرش شده و با شانه به بافت فرش اضافه میشود ، نخ پود میتواند دو نوع پنبه و یا جوت باشد.